kontakt    mapa strony  
    polski   english

BB Jam Europe 2013 – byliśmy tam

W dniach 4-6 luty 2013 roku w Amsterdamie odbyła się konferencja BlackBerry Jam Europe 2013. Była to konferencja, głownie poświęcona zaprezentowaniu nowego smartfonu BlackBerry Z10 oraz systemu operacyjnego BlackBerry 10. Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, jako uczelnia uczestnicząca w programie akademickim BlackBerry, wzięła udział w tym wydarzeniu.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia wielu wystąpień poświęconych możliwości nowego smartfonu oraz działającego na nim systemu BlackBerry 10. Zaprezentowano również limitowaną wersję Z10. Konferencja dedykowana była głównie dla środowisk programistów. Odbywały się liczne wykłady oraz laboratoria, które tematycznie podzielone były na różne sesje. Dużo uwagi poświęcone było tematyce tworzenia gier na urządzenia mobilne, wykorzystywania języków natywnych, HTML5 i JavaScript-u, frameworków takich jak Cocos2d czy Marmolade. Uczestnicy konferencji poznali standard komunikacji bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication) oraz możliwości przechowywania danych w sieci. Najciekawsze okazały się laboratoria pod tytułem "Why efficiency still matters in an age of multi-core", na których nasi delegaci dowiedzieli się, jak wciąż wydajność aplikacji wpływa na funkcjonalność, szybkość i pobór energii pomimo powszechnej dostępności pamięci i wielo-rdzeniowych procesorów.

Delegaci z ramienia Instytutu, studenci Domink Zajda i Krystian Rakowski, uczestniczyli także w spotkaniu, na którym goście z różnych państw (także z Polski) omawiali rozwój różnych projektów oraz współpracę z akademiami BlackBerry w swoich krajach. Przedstawili tam swój własny projekt, który pod dopieką dr. inż. Radosława Wajmana opracowali w ramach pracy inżynierskiej. Projekt polegał na zbudowaniu mobilnego pulpitu sterującego pracą instalacji badawczej przepływu dwu-fazowego mieszanin gaz-ciecz znajdującej się w Laboratorium Tomografii Procesowej Instytutu. Opracowana aplikacja dedykowana jest do pracy na tablecie BlackBerry PlayBook 32GB w środowisku Adobe AIR i pozwala na swobodne sterowanie badanych procesów z dowolnego miejsca w laboratorium poprzez zaprojektowaną komunikację sieciową ze środowiskiem LabView.

Podczas konferencji dostępne były też stanowiska firm partnerskich jak Dismo, Unity czy BlueVia, gdzie można było uzyskać informację o profilu danej firmy oraz ich aplikacji związanych z BlackBerry. Każdy z gości miał możliwość zakupienia gadżetów oraz przetestowania nowego Z10 w przeznaczonych do tego punktach.

Na konferencji zadbano także o rozrywkę. Przygotowano event, na którym nie zabrakło karaoke (oczywiście pod przewodnictwem Polaków), różnych gier oraz pysznego jedzenia i napojów. Platformy BlackBerry nie są zbyt popularne w Polsce. Jednakże po konferencji jej uczestnicy doszli do wniosku, że jest to prężny, światowy rynek, którym warto się zainteresować i spróbować swoich sił w rozwijaniu różnych aplikacji. W ubiegłym roku BlackBerry było najlepiej rozwijającą się platformą i jest trzecią, za iOs-em i Androidem, najczęściej wybieraną przez deweloperów. Warto zwrócić uwagę, że spora część dostępnych aplikacji i gier związana jest z portalami społecznościowymi oraz z wymianą informacji między użytkownikami.

powrót do góry


Redakcja:
Tomasz Jaworski

Ostatnia modyfikacja:
2013-02-19 20:22:10, Wojciech Bieniecki