Nowa Struktura
Zarządzeniem JM Rektora PŁ z dn. 31 maja 2012 r., z dniem 1 czerwca 2012 r. przekształcono Katedrę Informatyki Stosowanej w Instytut Informatyki Stosowanej (o symbolu I-24).
Nazwa Instytutu w języku angielskim: Institute of Applied Computer Science.
Uzasadnienie celowości powyższego przekształcenia przedstawił Dziekan Wydział EEIA prof. S. Wiak. Senat PŁ przyjął uchwałę w tej sprawie jednomyślnie.
Uzasadnienie:
Katedra Informatyki Stosowanej PŁ została utworzona w strukturze Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki PŁ w 1995 roku, w związku z uruchomieniem na Wydziale studiów na kierunku Informatyka. Zespół Katedry, kierowanej przez prof. Dominika Sankowskiego, liczył wówczas 3 osoby, a zajmowane przez nią pomieszczenia obejmowały początkowo powierzchnię ok. 200 m2. Wysoka aktywność - od momentu powstania - na polu naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym zaowocowała dynamicznym rozwojem zarówno kadrowym jak i naukowym Katedry. Obecnie w jednostce zatrudnionych jest 51 osób, w tym: trzech profesorów tytularnych, 4 profesorów nadzwyczajnych, 3 doktorów habilitowanych oraz 28 doktorów, a także 14 pracowników technicznych, administracyjnych i obsługi. W trakcie swej dotychczasowej działalności Katedra wypromowała 24 doktorów n.t. oraz 4 doktorów habilitowanych. Należy nadmienić, że dalszych czterech pracowników ma znacząco zaawansowane swoje rozprawy habilitacyjne. Ponadto 22 słuchaczy studiów doktoranckich przygotowuje aktualnie rozprawy doktorskie pod opieką zatrudnionych w Katedrze samodzielnych pracowników nauki.
Zasoby lokalowe Katedry w okresie siedemnastu lat jej funkcjonowania powiększyły się ponad dziesięciokrotnie, tj. do ok. 2000 m2. W pomieszczeniach tych oprócz czterech laboratoriów komputerowych ogólnego przeznaczenia znajdują się dwa nowoczesne laboratoria sieci komputerowych, laboratorium systemów operacyjnych, laboratorium grafiki komputerowej, a także specjalistyczne laboratoria naukowe, często unikatowe w skali krajowej i międzynarodowej, takie jak: laboratorium tomografii procesowej, laboratorium robotyki, laboratorium obliczeń równoległych czy laboratorium inteligentnych technik obliczeniowych w elektrotechnologiach.
W rezultacie prowadzonych w zespołach badawczych Katedry prac naukowych, tylko w ostatnich trzech latach opublikowano około 390 artykułów, w tym 48 w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. W Katedrze realizowane są liczne projekty badawcze krajowe i międzynarodowe, między innymi projekt DENIDIA we współpracy z uniwersytetami z Wlk. Brytanii, Francji, Norwegii, Chin i Ukrainy. Katedra jest organizatorem i współorganizatorem krajowych i międzynarodowych seminariów i konferencji naukowych: w ostatnim czasie Katedrze powierzono organizację w 2013 roku Światowego Kongresu Tomografii Procesowej, jako wyraz uznania dla osiągnięć zespołu naukowego kierowanego przez prof. D. Sankowskiego, którego działalność określana jest w środowisku mianem „Łódzkiej szkoły tomografii procesowej”. Oprócz tomografii procesowej w Katedrze prowadzone są badania nad rozwojem szerokiego spektrum metod informatycznych oraz ich różnorodnych zastosowań.
Prace badawcze prowadzone są między innymi w następujących obszarach:
- Tomografia Procesowa,
- Przetwarzanie i analiza obrazów w zastosowaniach technicznych, medycznych, ekologii, biologii;
- Rozpoznawanie obrazów;
- Algorytmy przetwarzania tekstu;
- Sieci komputerowe;
- Bazy danych;
- Inżynieria oprogramowania;
- Metody sztucznej inteligencji w modelowaniu i identyfikacji;
- Metody komputerowe w elektrotechnologiach;
- Informatyka w ekonomii, zarządzaniu i statystyce.